گروه الکترونیک فنی حرفه ای و کاردانش هنرستان
آشنایی با دنیای الکترونیک و برق
                                                                 
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 835496

رله یک کلید ساده الکترو مکانیکی است که از یک آهنربای الکتریکی و یک سری اتصالات تشکیل شده است.رله‌ها در همه انواع وسایل به صورت پنهان یافت می‌شوند.در حقیقت ،بعضی از کامپیوتر‌های اولیه از رله‌ها برای گیت‌های منطقی استتفاده می‌کرده‌اند. ساختار رله :رله‌ها به طور عجیبی ساده هستند.در هر رله  چهار قسمت وجود دارد:1)آهنربای الکتریکی

2)تیغه یا  armature که می‌تواند به وسیله‌ی آهنربای الکتریکی جذب شود.

3)فنر

4)و یک سری اتصالات الکتریکی  شکل زیر  چهار قسمت رله را در حین عمل نشان می‌دهد.

کنترل و ابزاردقیق -

رله چیست؟


می‌توانید مشاهده کنید که رله ازدو مدار جدا و کاملاً مستقل از هم تشکیل شده است.اولی در پایین قرار دارد و آهنربای الکتریکی را تحریک می‌کند.وقتی که کلید بسته است،سیم‌پیچ به آهنربای الکتریکی تبدیل می شود و تیغه را جذب می‌کند(آبی) و تیغه به عنوان یک کلید برای مدار دوم عمل می‌کند.وقتی که آهنربای الکتریکی فعال می‌شود،تیغه مدار دوم را کامل می‌کند و لامپ روشن می‌شود.وقتی که آهنربا فعال نیست،فنر تیغه را دور می‌کند و مدار ناکامل باقی می‌ماند در نتیجه در این حالت لامپ خاموش است.

برای اطلاعات بیشتر و دانلود به ادامه مطلب مراجعه شود.

 

 دانلود اموزش رله
وقتی که رله‌ها را خریداری می‌کنید باید نسبت به چند متغیر دقت داشته باشید.1.ولتاژ و جریانی که برای حرکت دادن تیغه لازم است.2.ولتاژ و جریان بیشینه‌ای که می‌تواند در تیغه و اتصالات آن به وجود آید.3.تعداد تیغه‌ها(به طور کلی 1 یا 2 تا)4.تعداد اتصالات تیغه‌ها(به طور کلی 1‌یا 2 تا- رله نشان داده شده در اینجا دو تا دارد که یکی استفاده نشده)5.این‌که اتصال(اگر فقط یک امکان اتصال وجود داشته باشد) معمولاً باز(NO" (normally open "یا معمولاً بستهNC" (normally closed   "  است.کار‌برد‌های رله

حسن رله‌ها این است که  با استفاده از توان کم که مثلاًاز سوئیچ داشبورد یا یک مدار کم ‌توان می‌آید، مداری با توان بسیار بیشتر را وصل می‌کنند مثلاً به وسیله‌یرله و با استفاده از ولتاژی معادل 5v و جریانی معادل 50mA می‌توان مداری با ولتاژv AC  120 و   2A را وصل کرد.

رله ها در وسایل خانگی (مثل موتور یا چراغ) که به وسیله‌ی یک کنترل الکتریکی روشن می‌شوند رایج هستند. رله‌ها همچنین در ماشین‌ها رایج می‌باشند چرا که باید جریان بسیار زیادی (به وسیله‌ی این رله‌ها ) از ولتاژی به میزان 12v گرفته شود.

در ماشین‌های مدل جدید، سازنده‌ها برای راحت‌تر شدن تعمیر و نگهداری، استفاده از ترکیبی از رله‌ها را در جعبه‌‌‌‌ی فیوز آغاز کرده‌اند.مثلاً 6 جعبه‌ی سفیدرنگ در این شکل (که مربوط به جعبه‌ی فیوز Ford     Windstarمی‌شود)همگی رله اند.


 در جاهایی که باید توان زیادی ایجاد شود،رله‌ها معمولاً به صورت

 آبشاری به کار می‌روند به طوری که یک رله‌ی کوچک، توان لازم را برای یک رله‌ی بسیار بزرگتر ایجاد می‌کند و رله‌ی دوم مداری با توان بیشتر را وصل می‌کند.

رله‌ها همچنین می‌توانند برای اجرا کردن جبر بولی استفاده شوند.


کنترل و ابزاردقیق - رله چیست؟

یا به طور کامل

 


رله
سازوکار قطع و وصل توسط مدار الکتریکی یک رله

 

رله نوعی کلید الکتریکی سریع یا بی‌درنگ است که با هدایت یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود. روش کنترل باز و بسته شدن این کلید الکتریکی به صورتهای مختلف مکانیکی، حرارتی، مغناطیسی، الکترو استاتیک و ... می باشد. رله را ژوزف هانری در سال ۱۸۳۵ میلادی اختراع کرد.


از آنجا که رله می‌تواند جریانی قوی‌تر از جریان ورودی را هدایت کند، به معنی وسیع‌تر می‌توان آن را نوعی تقویت کننده نیز دانست.


در گذشته رله‌ها معمولاً با سیم‌پیچ ساخته می‌شد و از جریان برق برای تولید میدان مغناطیسی و باز و بسته کردن مدار سود می‌برد. امروزه بسیاری از رله‌ها به صورت حالت جامد ساخته می‌شوند و اجزای متحرک ندارند.


 

انواع رله‌های قدرت
یک رله مینیاتوری

رله سنجشی


در رله‌های سنجشیِ دقت و حساسیت معینی تعریف می‌شود تا در موقع تغییر کردن یک کمیت الکتریکی و یا ‏یک کمیت فیزیکی دیگری شروع به کار کند. چنین رله‌ای برای مقدار معینی از یک ‏کمیت مشخص تنظیم می‌شود و اگر آن کمیت از مقدار تعیین و تنظیم شده کمتر و یا ‏بیشتر باشد رله آن تغییرات را می‌سنجد. رله سنجشی دو نوع دارد: ساده و مرکب.

رله سنجشی ساده اغلب دارای یک سیم پیچی تحریک شونده می‌باشد که در اثر ‏تغییر جریان و یا ولتاژ تحریک و موجب وصل شدن کنتاکتی می‌شود؛ مانند رله حرارتی و رله ‏جریان زیاد و رله فشار کم.


همچنین رله سنجشی مرکب دارای دو سیم پیچی تحریک شونده‌است که همانند رله‌ای که نسبت ولتاژ و جریان را می‌سنجد (رله سنجش مقاومت ظاهری)، آن قسمت از شبکه را که اتصالی شده‌است از مدار جدا می‌کند، مانند رله دیستانس.منبعhttp://electronic77.loxblog.com