گروه الکترونیک فنی حرفه ای و کاردانش هنرستان
آشنایی با دنیای الکترونیک و برق
                                                                 
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 835496
یکشنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1392 :: 09:26 ب.ظ ::  نویسنده : مدیر وبلاگ

محمد معلمی: مدت‌هاست که دستیابی به برق بی‏سیم ذهن دانشمندان بسیاری را به خود مشغول کرده است. موضوعی که شرکت‌ها و کمپانی‌های زیادی را وادار به تولید وسایلی کرده است تا این امر را تحقق بخشند.


تصور کنید روزی را که هیچ وسیله‌ی الکتریکی برای کار کردن نیاز به متصل بودن به منبع برق به صورت مستقیم ندارد. شما می‌توانید بدون دغدغه نبود منبع برق در هر مکانی از هر وسیله‌ی الکتریکی خود استفاده کنید! نگرانی تمام شدن باتری وسایل الکترونیکی شما از قبیل لپ‌تاپ ، تلفن همراه ،MP3 Player و … به پایان می ‌رسد. صنعت ماشین‌های الکتریکی دگرگون می‌شود و رویای هوای پاک محقق می‌شود. اینها تنها قسمت کوچکی از مزایای برق بی‏‌سیم است .


ایده‏ی تولید برق بی‌سیم زمانی شکل گرفت که شرکت نوکیا سعی بر ایجاد دکل‌هایی داشت که بتواند باتری گوشی‌های نوکیا را به صورت بی‏سیم شارژ کند، اما این ایده تنها در حد یک رویا باقی ماند و جرقه ای شد برای دنبال کردن راهی که دنیا را دگرگون سازد. پس از آن، شرکت‌ها و کمپانی‌های زیادی سعی بر عملی کردن این پروژه کردند که هر یک به نتایج جالب و قابل توجهی دست یافتند.

از این میان می توان صفحه‏ی هوشمندی را نام برد که قادر به شارژ کردن هر وسیله‏ی الکترونیکی در فاصله ۳ اینچی خود می‏باشد. کافیست موبایل ، لپ‌تاپ یا هر وسیله‌‏ی دیگر خود را که نیاز به شارژ شدن دارد بر روی این صفحه‌ی هوشمند قرار دهید تا شروع به شارژ شدن کند. اساس کار این صفحه تولید زمینه ای الکترو مغناطیسی است که باعث شارژ شدن هر نوع باتری می شود.


شرکت های زیادی بر روی افزایش کارایی این صفحه هوشمند کار کردند به طوری که اخیرا یک شرکت ژاپنی صفحه‌های هوشمندی از جنس پلاستیک انعطاف پذیر تولید کرده است که که قادر به تولید برق بی‏‌سیم است. شما می توانید سطحی از این پلاستیک را مانند کفپوش بر روی زمین اتاق خود بچسبانید تا همواره از برق استفاده کنید آن هم بدون نیاز به سیم!

حتما بارها برای شما اتفاق افتاده است که نیاز به برقراری ارتباطی ضروری با تلفن همراه خود داشته‌اید اما در همان لحظه باتری موبایلتان تمام می‏شود ویا سوژه ای را  که برای عکس گرفتن یافته‌اید از  دست می‌دهید به خاطر اینکه دوربینتان باتری ندارد! محصول جدید و فوق‌العاده‌ای که اخیرا توسط شرکت RCA رونمایی شد باتری ‌هایی هستند که قادر به تبدیل امواج Wi-Fi موجود در هوا به جریان الکتریسیته اند. از آن‌جا که تولید امواج Wi-Fi آن هم در حد گسترده کاری شدنی و مقرون به صرفه است شما می‏‌توانید در هر مکانی که این امواج موجود باشند باتری لپ‌تاپ ، موبایل، دوربین یا هر وسیله‏‌ی دیگر خود را شارژ کنید.

اگر این امواج به صورت گسترده مثلا در سطح یک شهر توزیع شود دیگر باتری‌های امروزی معنای خود را از دست می‏‌دهند و این باتری‏ها جایگزین آن‌ها می‌شوند. این بدین معناست که شما می‏توانید همواره از وسایل الکترونیکی خود استفاده کنید بدون آنکه نگرانی تمام شدن باتری آن‌را داشته باشید.

دنیای تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است امید است که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد تولیدات کاربردی‌تری در زمینه‌ی برق بی‏سیم باشیم.

منابع: + و  + و  + و +


مطالب مشابه:

مشاهده مطالب مربوط به : مبانی برق

مشاهده مطالب مربوط به : مبانی دیجیتال

مشاهده مطالب مربوط به : مدارهای کاربردی برای ساختن

مشاهده مطالب مربوط به : تازه های تکنولوژی دنیای الکترونیک

مشاهده مطالب مربوط به : فایل های فلش اموزشی

مشاهده مطالب مربوط به : سوالات امتحان نهایی الکترونیک

مشاهده مطالب مربوط به : سوالات امتحان نهایی الکتروتکنیک

مشاهده مطالب مربوط به : سوالات امتحان نهایی مخابرات دریایی