گروه الکترونیک فنی حرفه ای و کاردانش هنرستان
آشنایی با دنیای الکترونیک و برق
                                                                 
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 835496
چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ماه سال 1392 :: 10:47 ب.ظ ::  نویسنده : مدیر وبلاگ

صنعت ارتباطات امروزه رشد تکنولوژی و علوم توسعه چشمگیری داشته است به طوری‌که امکان ارتباط بین نقاطِ مختلف بر روی کره زمین بلکه این امکان به صورت ارتباط فرا منظومه‌ای نیز توسعه یافته است. لزوم زندگی اجتماعی انسان، ضرورت ارتباط را الزام می‌دارد. لذا بشر از ابتدای خلقت تاکنون سعی بر آن داشته تا هر چه بهتر این ارتباط را فراهم کند. از اختراع پست توسط ایرانیان تا امروزه که تلگراف، تلفن، رادیو، تلویزیون، ماهواره و اینترنت، بشر همواره در راه توسعه این ارتباط قدم برداشته و سرعت این حرکت از قرن بیستم به بعد از شتاب بسیار تندی برخوردار بوده به طوری‌که امکانِ مقایسه‌ی این سیرِ تحولات در تاریخِ بشری به هیچ وجه میسر نیست.

یکی از دستاوردهای شگرف این حرکت اختراع رادیو تلویزیون است. هر چند سیستم‌های قبلی مانند تلگراف و تلفن و نیز سیستم‌های بعد از تلویزیون یعنی ماهواره و اینترنت هر یک از کاربردی ویژه‌ای برخورداراند.

لیکن ایجاد ارتباطِ تصویری و به تصویر کشیدن هر آنچه که بشر تاکنون خواسته، از جذابیت بیشتری برخوردار است و به همین میزان اهمیت ارسال و انتقال این تصاویر از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر.

امروزه صنعت تلویزیون چه در بْعد محدودِ پخشِ زمینی و کابلی و چه در بْعدِ جهانی و پوششِ ماهواره‌ای این امکان را فراهم کرده و لذا صاحبان صنایع در جهان در جهت بهبود هر چه بیشتر در تولید  و ساخت سیستم‌های پخشِ صدا و تصویر یا فرستنده‌ها تلاش می‌کنند.

در اینجا سعی بر آن شده است تا با اصول و کارکرد فرستنده‌های تلویزیونی آشنا شده و نیز با توجه به کاربردِ وسیعِ آن در سازمانِ صدا و سیما که متولی پخش صدا و تصویر در کشورمان است، به تعدادی از این فرستنده‌ها از نظر کمی و کیفی پرداخته شود.  

برا ی دانلود به ادامه مطلب مراجعه شود

 


این فایل را از اینجا دانلود نمایید.