X
تبلیغات
رایتل
 
گروه الکترونیک فنی حرفه ای و کاردانش هنرستان
آشنایی با دنیای الکترونیک و برق
                                                                 
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 822581
سه‌شنبه 22 آذر‌ماه سال 1390 :: 12:43 ق.ظ ::  نویسنده : مدیر وبلاگ


بر حسب این که تقویت کننده چه مقدار از یک پریود کامل (T) سیگنال AC ورودی را تقویت کند, آن را در یکی از کلاس های A,B,AB یا C بایاس می کنند.

تقویت کننده کلاس A

در این نوع آمپلی فایر سیگنال الکتریکی از دو طرف مثبت و منفی, به یک اندازه تقویت می شود, نقطه کار ترانزیستور باید طوری انتخاب شود که هیچ قسمتی از سیگنال (مثبت یا منفی) حذف نشود. در این کلاس تقویت کنندگی اعوجاج سیگنال تقویت شده در خروجی بسیار کم است. بر حسب این که تقویت کننده چه مقدار از یک پریود کامل (T) سیگنال AC ورودی را تقویت کند, آن را در یکی از کلاس های A,B,AB یا C بایاس می کنند.

تقویت کننده کلاس A

در این نوع آمپلی فایر سیگنال الکتریکی از دو طرف مثبت و منفی, به یک اندازه تقویت می شود, نقطه کار ترانزیستور باید طوری انتخاب شود که هیچ قسمتی از سیگنال (مثبت یا منفی) حذف نشود. در این کلاس تقویت کنندگی اعوجاج سیگنال تقویت شده در خروجی بسیار کم است.

تقویت کننده کلاس B

در این کلاس کمی کم تر از سیگنال متناوب ورودی تقویت می شود, زیرا دیود بیس امیتر را بایاس نمی کنند, به علت بایاس نشدن دیود بیس امیتر قسمت کمی (حدود 6/0 ولیت در ترانزیستور سیلیسیم از سیگنال تقویت نخواهد شد, در این کلاس اعوجاج سیگنال تقویت شده خروجی زیاد است.

تقویت کننده کلاس A/B

نقطه کار آمپلی فایر در این کلاس بین کلاس A و B قرار می گیرد, معمولا دیود بیس امیتر آمپلی فایر را در آستانه هدایت سیلیسیم حدود 6/0 ولت بایاس می کنند, در این صورت این تقویت کننده فقط نیم سیکل های مثبت یا منفی را تقویت میکند, تقویت کننده نیم سیکل مثبت یا منفی بستگی به نوع ترانزیستور NPN یا PNP دارد. اعوجاج سیگنال خروجی در این کلاس اندکی کم تر از کلاس B است.

 تقویت کننده کلاس C

در این نوع تقویت کننده فقط قسمت کمی از نیم سیگنال مثبت یا منفی بسته به نوع ترانزیستور NPN و PNP تقویت می شود بایاسینگ بیس امیتر معمولا به طور معکوس انجام می گیرد.

 بسته به طراح و کیفیت ترانزیستورها و دیگر قطعات به کار رفته کیفیت سیگنال خروجی در کلاس های A,B,AB می تواند نتیجه معکوس داشته باشد! اینطور نیست یک آمپلی فایر کلاس B در خروجی اعوجاج بیشتری از کلاس A داشته باشد, صدای یک آمپلی فایر از فیلترهای مختلفی میگذره تا توسط بلندگو به گوش ما میرسد, خود بلندگو و کراس آور آن گاهی بزرگترین فیلتر منفی بحساب می آید, نتیجه سیگنال به دست آمده در زیر اسکوپ خیلی متفاوت با آنچه است که در نهایت از بلندگو شنیده میشود.